Rusza nowy dwujęzyczny kierunek studiów na Wydziale Chemicznym. Absolwenci Zielonych Technologii i Monitoringu/Green Technologies and Monitoring będą w przyszłości realizować ideę zrównoważonego rozwoju – tworzyć produkty, które na każdym etapie istnienia będą przyjazne dla środowiska naturalnego.
Zielone technologie czy zielona chemia oznacza podejście do procesów chemicznych w taki sposób, by minimalizować ich oddziaływanie na środowisko. Produkt wytwarzany w myśl tych zasad na każdym etapie swojego istnienia: od produkcji, poprzez użytkowanie, aż po wycofanie z użycia – musi pozostać obojętnym wobec ekosystemów. A "wyrzucony na śmietnik" ulec biodegradacji.
– Chcemy umocnić wśród studentów świadomość, że parametry środowiskowe ich przyszłych działań jako chemików są równie ważne jak parametry technologiczne i ekonomiczne. Zaszczepimy w nich ideę zrównoważonego rozwoju, uznaną za priorytet współczesnej gospodarki – mówi prof. Jacek Namieśnik z Wydziału Chemicznego PG. – Mówiąc prościej: absolwenci tego kierunku w przyszłych działaniach zawodowych powinni kierować się hasłem: "Ziemi nie odziedziczyliśmy po naszych ojcach, a jedynie pożyczyliśmy od naszych dzieci".
Monitoring w nazwie kierunku studiów oznacza analitykę środowiska i procesów przemysłowych. Umiejętności z zakresu analityki pozwolą przyszłym inżynierom sprawdzić czy projektowane przez nich procesy i technologie są rzeczywiście "zielone".
Studia prowadzone będą w języku polskim i angielskim, w ramach identycznego programu kształcenia. Dzięki temu studenci będą mogli przejść cały program studiów w wybranym przez siebie języku, albo studiować częściowo po polsku, częściowo po angielsku.
Drugi lektorat studenci wybiorą spośród ośmiu języków krajów basenu Morza Bałtyckiego. Celowo dobrano taką grupę języków: nauka jednego z nich ułatwić ma absolwentom pracę w roli ekspertów na rzecz ochrony środowiska Bałtyku, a także umożliwić im udział we wspólnych z krajami nadbałtyckimi projektach z innych dziedzin nauki, czy gospodarki.
Absolwenci Zielonych Technologii i Monitoringu będą mogli zdobyć również certyfikaty ISO, co pozwoli im wzmocnić wiedzę i umiejętności zdobyte podczas wykładów i praktyki laboratoryjnej. Większościowy udział w finansowaniu kursów poniesie Wydział Chemiczny.
– Chemia jest postrzegana w społeczeństwie jako dziedzina trudna do opanowania. Co oczywiście nie jest prawdą, ale i tak postanowiliśmy wyjść temu przekonaniu naprzeciw. Dlatego na tym kierunku "akademickiej" chemii jest niewiele. Stawiamy na jej praktyczne zastosowanie, ucząc nowoczesnych procesów czystych i technologii bezodpadowych – zachęca prof. Namieśnik.
Studia będą prowadzone na I i II stopniu kształcenia, pierwsi studenci rozpoczną naukę w październiku 2015 r. (studia inżynierskie) i lutym 2016 r. (studia magisterskie).
dostarczył infoWire.pl
Link do strony artykułu: https://wp.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/politechnika-gdanska-ksztalcic-bedzie-zielonych-chemikow